Sametové pohodlí pro vaše šperky

Historie holení

Historie holení s břitvou v Evropě spadá od střední doby bronzové (16. století před naším letopočtem). V té době holení bylo privilegium vyhrazeno jen pro hlavy rodin aristokracie. První břitvy byly tehdy vyrobeny z bronzu a mědi.

V Římě bylo zvykem holení od roku 300 n.l., ale bylo daleko od každodenní praxe osobní hygieny. Až po rozšíření holičství (lazebnictví) ve 14. století se stalo holení více rozšířené a dostupné. V té době použití holicího krému ještě nebylo známé, takže holení bylo spíše nepříjemný proces. V raném novověku v 16. a 17. století se holení více usnadnilo a zpopularizovalo a stalo se módním trendem.



Uprostřed 18. století přinesl vývoj velmi tvrdé oceli obrovský skok ve výrobě kvalitních břitev. Díky novým technologiím a materiálům se staly čepele velmi ostré se skvělými řeznými vlastnostmi. V důsledku toho od 19. století již byly břitvy vyráběny v sériové výrobě. 

V první polovině 20. století  byl vyvinut holicí strojek s vyměnitelnými žiletkami a začal překonávat použití břitvy. V současné době v takzvaném mokrém holení dominují strojky s výměnnými jednorázovými žiletkami nebo hlavicemi, které odsunuly používání klasické břitvy do pozadí. Přesto pro mnohé muže zůstává tradiční použití břitvy srdcovou záležitostí.
Až vynález elektrických holicích strojků po skončení druhé světové války znamenal větší konkurenci pro tradiční mokré holení.

 

Současnost

V poslední době se ale stále více mužů vrací ke klasickému mokrému holení. Vede je k tomu především tzv. „Rituál smyslů“, o který při holení elektrickým strojkem přicházejí. Pro skvělý zážitek z holení je v prvé řadě důležité zvolit vhodnou štětku a mýdlo (pěnu, krém) na holení. Mnoho mužů v dnešní moderní době používá pěnu na holení ve spreji, kterou nanášejí konečky prstů.

Jakmile ale jednou zkusí klasické nanášení voňavého mýdla štětkou, rádi se k tomuto tradičnímu stylu holení vracejí. Štětky na holení se liší především použitými vlasy (štětinami). Na trhu jsou známé 3 základní typy – kančí štětiny, jezevčí vlasy (Pure Badger) a syntetická vlákna.
Kančí štětiny volí muži, kteří mají rádi při holení efektnější masážní účinek. Jezevčí vlasy jsou o něco jemnější, ale pořizovací cena je zpravidla vyšší. Syntetická vlákna někteří uživatelé preferují nejen kvůli jejich veganským vlastnostem, ale také proto, že produkuje obzvláště krémovou pěnu na holení při použití méně krému či mýdla ve srovnání s přírodními štětinami.
   Nedílnou součástí štětky na holení je rukojeť, která bývá také zhotovena z různých materiálů a v různých tvarech. V některých případech se jedná skoro o umělecké dílo. Na trhu se můžeme setkat s rukojeťmi vyrobenými z kovu, dřeva, akrylátů nebo jejich kombinacemi. Výjimečně se můžeme setkat i s výrobky z buvolích rohů nebo imitací želvoviny.
Pro ten správný pocit při nanášení pěny je velice důležitá horká voda. Pro správné nahřátí štětky, mýdla na holení ale i holicího strojku nebo břitvy může být např. použit porcelánový hrnek Victorian anglické firmy Taylor of Old Bond Street.
Hrnek se naplní horkou vodou, do horní části se vloží mýdlo na holení, které se vlivem páry z hrnku stane snadněji zotíratelným. Do předního otvoru se vloží štětka a holicí strojek.
Štětka na holení by měla po použití vysychat štětinami dolů. Tím zabráníme hromadění vody v rukojeti, která může způsobit deformaci štětin. Pro tento účel se skvěle hodí stojánek, který je zpravidla uzpůsoben i pro zavěšení holicího strojku.
Takovýto set pak může být v koupelně použit i jako elegantní dekorační prvek.
Pro dokonalý „Rituál smyslů“ existuje celá řada mýdel a krémů na holení. Tradičními výrobci jsou Anglie a Skotsko.  Především v těchto zemích byl vždy kladen důraz na příjemný prožitek spojený s holením. Mýdlo na holení má zpravidla 2 funkce. Změkčuje a zvláční vousy pro snadnější oholení a zároveň chrání, hydratuje a zklidňuje pokožku. Některá mýdla dokonce zpomalují růst vousů. Na trhu existuje celá řada výrobců a typů mýdel. K častým složkám patří např. Aloe Vera, máta,  santalové a cedrové dřevo.
Volba mezi břitvou a holicím strojkem pak záleží na vlastním pojetí holení. Břitva je jeden z nejoblíbenějších, nostalgické nástrojů všech dob. Tento stylový skládací holicí nástroj se používá již po staletí a stále je celosvětově oblíben. Rukojeť břitvy je zpravidla tvarována tak, aby se dokonale hodila do vaší dlaně. Holicí strojky dělíme na dva základní typy. Strojky s výměnnými hlavami (např. Mach3 a Fusion) a strojky žiletkové.  Holicí strojky na žiletky pak rozdělujeme na další dvě kategorie – strojky se šroubovací hlavou a strojky s otvírací hlavou pomocí otáčení strojku, která se také nazývá Butterfly (motýl). Výhodou žiletkových strojků je jejich snadné čistění po holení.
Pro ošetření drobných poranění při holení slouží gely nebo kamence. Přírodní kamenec je určený pro zastavování krvácení při poranění u holení. Po navlhčení má kamenec antiseptické účinky a uzavírá póry. Kamenec je bohatý na draslík a má výjimečné zklidňující, hydratující a adstringentní vlastnosti.  Jeho použití je vhodné i pro alergiky. Aplikací po holení pleť zvláčníte a zmírníte pocit svědění a pálení.
Celý „Rituál smyslů“ završíte použitím balzámu nebo vody po holení, které zklidňují podráždění pokožky a desinfikují drobná poranění (pro zabránění tvorby pupínků). Kvalitní péče po holení zanechá vaši pleť přirozeně jemnou, hebkou a vláčnou. Balzámy a vody po holení zároveň slouží jako parfémy s pestrou paletou pánských vůní.

Mnoho mužů považuje holení za nepříjemnou nutnost, před odchodem do práce. Kdo ale zkusí tradiční způsob holení štětkou, mýdlem a žiletkou nebo břitvou, začne se na holení těšit a svůj „Rituál smyslů“ si každodenně opravdu rád užívá.

Kontakt

Amirashop

objednavky@amirashop.cz

AMIRASHOP
74253 Kunín 348

+420 722 716 300

Vyhledávání


© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode